نسیم رحمت


+ بانک سئوالات توبه ؛ توبه از گناه غیبت دروغ دزدی زنا لواط حق الناس نماز روزه

توبه1.        بانک » اخلاق » کلیات

2.      بانک سوال

3.       کسی که چند بار توبه نموده و باز آن را شکسته چگونه است؟ این حالت کفر است؟

4.       مدتی است که میخواهم توبه کنم، ولی به دو دلیل نتوانسته‏ام 1- اصول و احکام لازم را برای توبه نمیدانستم. 2- میترسم اگر توبه کنم باز گرفتار آن گناه شوم.

5.       علامت قبول توبه چیست؟ و توبه در آخرت چه اثری دارد؟

6.       من با مشکل بزرگی مواجه هستم که با هیچ گناهی در دنیا قابل قیاس نیست، چه باید بکنم؟

7.       من نمی توانم خود را به خاطر گناهان بسیارم ببخشم . گناهان من گستاخی بزرگی است ! چطور به همین راحتی آن ها را فراموش کنم ؟ از کجا بدانم خدا واقعاً مرا بخشیده است ؟

8.       راه توبه کردن چگونه است ؟ از نظر تئوری نمی دانم چگونه باید توبه کرد. آیا باید توبه نامه نوشت ؟ اگر کتابی مدّ نظرتان است , راهنمایی بفرمایید. .

توبه : penitence , contrition , repentance


 

 

 

1.        بانک » اخلاق » کلیات

2.      بانک سوال

3.       کسی که چند بار توبه نموده و باز آن را شکسته چگونه است؟ این حالت کفر است؟

4.       مدتی است که میخواهم توبه کنم، ولی به دو دلیل نتوانسته‏ام 1- اصول و احکام لازم را برای توبه نمیدانستم. 2- میترسم اگر توبه کنم باز گرفتار آن گناه شوم.

5.       علامت قبول توبه چیست؟ و توبه در آخرت چه اثری دارد؟

6.       من با مشکل بزرگی مواجه هستم که با هیچ گناهی در دنیا قابل قیاس نیست، چه باید بکنم؟

7.       من نمی توانم خود را به خاطر گناهان بسیارم ببخشم . گناهان من گستاخی بزرگی است ! چطور به همین راحتی آن ها را فراموش کنم ؟ از کجا بدانم خدا واقعاً مرا بخشیده است ؟

8.       راه توبه کردن چگونه است ؟ از نظر تئوری نمی دانم چگونه باید توبه کرد. آیا باید توبه نامه نوشت ؟ اگر کتابی مدّ نظرتان است , راهنمایی بفرمایید.

9.       چرا خداوند توبهء فرعون را نپذیرفت ؟

10.    در روایت آمده است : هر کس به عمد نماز بی وضو بخواند, خداوند او را در قبر عذاب سختی می دهد; آیا اگر انسان توبه کند, پذیرفته می شود؟

11.    توبهء نصوح یعنی چه ؟

12.    اگر کسی مرتکب گناهی شد و می خواهد توبه کند که تقریباً شرایط ارتکاب گناه منتفی گردیده است , مثلاً شخصی در اوضاع فقر و نداری مرتکب دزدی شده , پس از ثروتمند شدن , که دیگر نیازی به دزدی ندارد,آیا می شود در این وضع توبه نمود؟

توبه13.    جوانی هستم 19ساله , مدت زیادی است که در فکر و خیال خود دچار نگرانی و هراس از بعضی کارهای بد و زشت خود می افتم , مخصوصا هنگام خواب به فکر فرو می روم و فکر می کنم در روز قیامت چه خواهیم کرد؟از کارهای خود پشیمان می شوم .چند بار قید دوستان ناباب خود را زدم , ولی نتوانستم آن ها را ترک کنم . لطفامرا راهنمایی کنید.

14.    شرایط توبه کامل چیست ؟ در جامعه ای با این همه وسایل گناه چگونه می توان دامن خود را از گناه حفظ کرد؟

15.    توبهء واقعی چیست ؟

16.    مدت دو سال با یک پسر شدم. امسال آگاه شدم و بلافاصله با او قطع رابطه کردم. سخت پشیمانم. آیا گناه آن دو سال پاک میشود؟

17.    زمانی که بچه بودم، از جیب پدر و برادر و خواهرم دزدی کرده و میرفتم پفک و... میگرفتم و میخوردم. حال که بزرگ شده‏ام، سخت پشیمانم، ولی خجالت میکشم از آنان حلالیت بطلبم. لطفاً مرا راهمایی بکنید.

18.    از ارتباطی که با یک دوست پسر داشتم پشیمانم آیا توبه‏ام قبول است؟

19.    زنا، لواط، استمنا و هوسرانیهای مختلف مرتکب شده‏ام چنان چه توبه کنم توبه‏ام قبول است؟

20.    در بعضی از محیطها، کودکان و نوجوانان به علت ناآگاهی، به اعمال بدی از قبیل وطی با حیوانات دست می زنند و بعد از سن بلوغ آن کار را ادامه می دهند و یا استمنا می کنند. اگر آن شخص توبه کند، توبه او پذیرفته می شود؟ چنین شخصی پس از توبه همیشه گریه و زاری می کند و می گوید من دیگر ازدواج نمیکنم و ارضای شهوت از راه حلال انجام نمیدهم، چون مدتی آن معصیت را انجام داده‏ام! لطفاً بفرمایید چگونه او را نصیحت کنیم؟ آیا چنین شخصی می تواند درجات معنوی و جایگاه بلندی نزد خدا پیدا کند؟

21.    در بعضی از جاها می بینیم که مثلاً با یک عمل خیر تمامی اعمال زشت تبدیل به حسنات می شود, مانند آن زن فاحشه که توانست فردی را از گناه دور بدارد و پیامبر6فرمود: جابگاه او در بهشت است . پس تکلیف گناهان قبلیش چه می شود؟

22.    تبدیل سیئه به حسنه در آیهء () چگونه قابل توجیه است ؟ آیا بر اساس این آیه گناهکاران تشویق به گناه نمی شوند و به آنان نتیجه نمی دهد, مثلا,(پـاورقی 1.فرقان (25 آیهء 70 شخصی که انواع گناهان را انجام می دهد و بعد توبه می کند, تمامی گناهان تبدیل به حسنات می شود; پس شراب خوار و زناکار... بعد از توبه دارای ثواب بیشتری خواهند شد؟!

23.    برای توبه چه باید کرد؟

24.    چگونه توبه کنیم که قبول گردد؟ ‌

25.    اگر کسی سه مرتبه مرتکب گناه کبیره شده باشد سپس پشیمان و از درگاه خدا طلب عفو کند, چطورمی تواند مطمئن شود که مورد لطف و مرحمت و بخشش خداوند قرار گرفته است ؟

26.    اگر با کسی دعوا کرده باشیم و به گناه خود پی ببریم، آیا با توبه مشکل حل می شود؟

27.    توبه

28.    منظور از توبه کامل از گناهان کبیره و صغیره چیست؟ راه‏های تحقق آن و ذکرها و دعاهای خاص آن را بیان کنید.

29.    راه‏های بازگشت یک انسان بی نماز، دروغگو، دزد و... و به یک انسان پاک و درستکار چیست؟

30.    در آغاز سن بلوغ به علت ناآگاهی به گناه(Y) آلوده شدم و الان که تقریبا 17 سال دارم، واقعا از کارهای خود پشیمانم، لطفا مرا راهنمایی کنید.

31.    اگر کسی بخواهد توبه کند آیا باید قبل از توبه تمام دیونی را که بر گردن او است ادا کند؟ آیا نمی شود ابتدا توبه کند و بعد تمام دیون را بپردازد؟

32.    توبة افرادی که با عمل های زشت خود و ترویج فساد و فحشا آثار سویی در جامعه گذاشته اند، اگر توبه کنند پذیرفته می شود؟

 1. http://www.porsojoo.com/fa/bank/38532

 

34.   بانک » اخلاق » کلیات

35.  بانک سوال

36.    انسان از کجا بداند که توبه اش به درگاه خداوند پذیرفته شده است؟

37.    توبه چه گناهی بخشیده نمی شود؟ اگر گناهی مکرر باشد چطور؟

38.    فردی که توقع ارتکاب گناه از او نمی رفت، ولی به دلیلی مرتکب آن شد، ولی اکنون از گناهی که انجام داده پشیمان است و حال آن که او را به چشم گناهکار می شناسند. چگونه ممکن است به آینده اش امیدوار و فرد صالحی باشد؟

39.    توبة واقعی برای گناهانی چون X و Y چگونه باید باشد تا گناهکار مثل کسی گردد که اصلاً گناه نکرده است؟

40.    اگر گناهی را مرتکب شدیم و بعد توبه کردیم از کجا بفهمیم که خداوند توبة ما را قبول کرده است؟

41.    چگونه افراد بدکار می توانند به فطرت پاک خود برگردند؟

42.    مراحل یک توبة واقعی را شرح دهید؟

43.    مراحل توبه را برای شخص پشیمان توضیح دهید که آیا، دعا یا غسل خاصی دارد؟

44.    آیا توبه از گناهان کبیره باعث پاک شدن گناه می شود و در روز قیامت بدون هیچ عذابی، شخص وارد بهشت می شود؟

45.    دختری با پسری ارتباط داشته، بعد پشیمان شده و توبه نموده است. هرگاه وقایع آن زمان را به خاطر می آورد. برای او رنج آور است. آیا توبه اش پذیرفته می‌شود و گناهش بخشیده شده است.

46.    آیا توبه کفار و مشرکان قبول است و آن دنیا بخشیده می شوند؟

47.    گناهکاری که آبروی او میان مردم از بین رفته، اگر توبه کند. بخشوده می شود یا نا امید باشد و آرزوی مرگ کند آبروی از میان رفته را چه کند و دید منفی مردم نسبت به خود را چگونه عوض نماید؟

48.    اگر انسانی که گناه کرده، توبه حقیقی کند، آیا آثار گناه به طور کامل از بین می رود یا خداوند در قیامت پیش روی همة خلایق، گناه را آشکار می کند؟

49.    چندی پیش در کتابی خواندم که انسان هر گناهی بکند تا هفت ساعت مهلت دارد که سه مرتبه بگوید: أستغفر الله الذی لا اله الا هو الحی القیوم و اتقرب الیه. اگر این را گفت، گناه نوشته نمیشود. آیا این امر در مورد هر گناهی صدق میکند؟

50.    معنای واقعی توبه چیست؟ چگونه می توانیم خود را از گناهان پاک کنیم و موفق به توبه شویم؟

51.    منظور از توبه خداوند چیست؟

52.    کسی که توبه کرده، ولی باز از روی فراموشی گناهی را مرتکب شده، آیا توبه‏اش قبول است؟

53.    قرآن مجید میفرماید: "آنان که از روی جهالت گناهی مرتکب شده و توبه کردند، خداوند آنان را میبخشد". آیا جهالت آن است که انسان عواقب گناه را نداند و مرتکب شود؟

54.    اگر کسی قتلی انجام داده باشد آیا امکان توبه برای او هست؟

55.    برای توبه چه باید کرد؟ عمل توبه را به طور کامل توضیح دهید؟

56.    از کجا بفهمیم توبه ما قبول شده است؟

57.    دوستی دارم که حملات تندی به وزیر کرده و تهمت زده و غیبت کرده، بعد پشیمان شده، وظیفه ایشان اکنون چیست؟

58.    چرا خداوند با توجه به این که شخصی در طور عمر خود گناه کرده، با یک توبه او را مورد بخشش قرار می دهد؟

59.    آیا شخصی که خودکشی نموده و در هنگام مرگ پوزش طلبیده ، ممکن است با دعای اطرافیان و خیرات و صدقات مورد عفو خداوند قرار گیرد؟

60.    چه چیزی گناه چشم چرانی را از بین می برد؟

61.    آیا شیطان راه برگشت و توبه دارد؟

62.    خدا توبه ما را به خاطر امام زمان (ع) قبول میکند؟ اگر چنین است، پس خودمان هیچ هستیم؟

63.    آیا توبه در حال مرگ پذیرفته می شود؟

64.    خدا در آیه 90 سوره آل عمران فرمود: توبه کسانی که بعد از ایمان راه ناسپاسی پیش گرفتند، پذیرفته نیست. مگر خداوند تواب و بخشنده نیست؟

65.    آیا افرادی که نیمی از عمر خود را صرف گناه کرده اند، با توبه گناهان آن ها بخشیده خواهد شد؟

66.    گناهان کبیره ای که انجام می‌شود و بعد توبه شده است، آیا عذابی به دنبال خواهد داشت؟

67.    آیا توبه‌ای که بارها شکسته می‌شود، باز پذیرفته است؟

68.    اگر شخصی بیشتر عمر خود را در فساد باشد و روزی توبه کند ولی فرصتی برای جبران گناهان نداشته باشد و بمیرد، آیا توبه او قابل قبول است؟

69.    توبه واقعی ، چه نوع توبه ای است ؟

70.    اگر توبه واقعی انجام شود هر گناهی تأکید می کنم هر گناهی بخشیده می‌شود؟

71.    اگر شخصی چندین مرتبه توبه کند و هر مرتبه آنرا بشکند و نتواند آن را عملی سازد ، اولا خدا با او چگونه برخورد خواهد کرد و ثانیاً‌ خواهشمندم چندین پیشنهاد برای عملی ساختن این توبه ارائه بفرمایید .

72.    آیا در قرآن فقط توبة کسانی را که سهوی و اشتباهی مرتکب شده‌اند قابل پذیرش دانسته؟ در این صورت تکلیف گناهانی که عمدی انجام شده و تنگنای نفس باعث ارتکاب آن گردیده چیست؟

73.    اگر انسانی بخواهد توبه کند و خود را از آلودگی پاک کند، چه باید انجام بدهد؟

74.    توبه چه شرایطی دارد؟

75.    لطفاً راهی برای درمان روح بیمار بفرمایید؟

76.    برای جبران خطاهایی که از انسان رخ داده و فراموش شده است چه باید کنیم؟

77.    بازگشت از توبه چه حکمی دارد؟

78.    با توجه به این که گفته اید اگر نیاز به مطالعه داریم بگویید. احساس می کنم مدت درازی است شیطان در دلم رخنه کرده برای خواندن نمازم سست شده ام یعنی آنرا سر وقت و با حضور قلب و خلوص کامل نمی خوانم. گاه گاه تمایل دارم که برای نمازم ارزش خاص قائل شوم در صورتی که در گذشته این طور نبودم همچنین بسیار غیبت می کنم با صدای بلند زیاد صحبت می کنم دروغ و تهمت و ... در گفته هایم به چشم می خورد و اطرافیان در خانواده از نوع رفتارم ناراضیند چرا که در آنچه که به من مربوط نیست نظر خود را اعلام می دارم یا احترام به بزرگترها را فراموش می کنم. از خودم بدم می آید و توانایی توبه را ندارم. مرا راهنمایی کنید؟

79.    در زمینه معنوی و سیاسی که بعد از چندین سال به اشتباه رفتن خود پی بردم لطفاً ما را کمک کنید؟

80.    زنی هستم 27 ساله و پزشک سه ماه پیش ازدواج کردم. دو ماه قبل از ازدواج با همسرم آشنا شدم و هر دو مرتکب عمل غیر اخلاقی و شرعی شدیم و من باردار گردیدم اکنون که سه ماه از ازدواج ما می گذرد من پنج ماه باردار می باشم. علیرغم این که همسرم مرد خیلی خوبی است و از نظر اخلاقی مشکلی نداریم اما آنچه که مانند خوره به جانم افتاده و بسیار آزارم می دهد فرزند حرامی است که متولد می شود چگونه می توانم نطفه حرام را به حلال تبدیل کنم و از عذاب وجدان رهایی یابم و چگونه می توانم از درگاه خداوند از گناهم توبه کنم و از کجا بفهمم خدا توبه مرا پذیرفته است؟ ناگفته نماند که مدت 9 سال است که به افسردگی و ناراحتی اعصاب دارو مصرف می کنم که بدین جهت بسیار دچار فراموشی می شوم. لطفاً پاسخ مرا کتبی بنویسید و از مشکلم نامی به میان نیاورید چرا که در محیط دیگری ممکن است نامه من باز و خوانده شود

81.    توبه واقعی به چه صورت است؟ توبه کار واقعی چه کسی است؟

82.    فردی که توبه می کند از کجا بفهمد که خداوند توبه او را قبول کرده است و آیا این که بعد از نماز مثلاً صد بار بگوییم (استغفر الله ربی و اتوبو الیه) برای توبه کردن کافی است؟ و فردی که توبه می کند و فهمید که توبه او از طرف خدا قبول شده است، مثلاً اگر نماز نخوانده آیا باید قضای آن را بجای آورد؟

83.    من در کودکی عمل بدی انجام داده ام که از آن پشیمانم و از خدا طلب بخشش کردم خداوند توبه مرا می پذیرد؟

84.    برای جبران حق الله چه باید بکنم‌؟

85.    اگر کسی با حرفی یا عملی پدر یا مادر را ناراحت کند و آنها او را نفرین کنند و بعد این فرزند از عمل خود پشیمان شود، حال اگر به خاطر کم‌رویی معذرت‌خواهی نکند، و آن بدی را جبران کند و از این کار به درگاه خدا توبه کند آیا خدا او را می‌بخشد؟

86.    توبه نصوح یعنی چه ؟ و وجه نامگذاری آن چیست‌؟

87.    کسی که گذشته‌ای پرگناه داشته ولی سرش به سنگ خورده و توبه کرده است‌، آن هم توبة واقعی که دیگر به سراغ آن گناهان نرفت‌، از کجا بفهمد خدا گناه او را بخشیده و توبة او را قبول کرده است‌؟

88.    آیا کسی که اصلاً معصیت نکرده با کسی که معصیت کرده و توبه واقعی نموده و با آن حال از دنیا برود و اهل بهشت شود، درجه بهشت برای این دو گروه مساوی است یا خیر؟

89.    کفاره گناهان آیا باعث تخفیف در گناهان می‌شود و به جبران گناهی که کردند چه کفاره‌ای باید بدهند، آیا می‌توان به جای آن نماز خواند و یا ذکر گفت‌، و گفتن چه ذکری برای دور کردن شیطان از نفس بهتر است‌؟

90.    دختری 18 ساله هستم که بسیار احساس گناه و شرمندگی می‌کنم‌; چرا که در کودکی گناهانی (مثل دزدی‌) انجام می‌دادم و اکنون نیز اعمال ناشایستی از من سر می‌زند، حال با کمال شرمندگی و پشیمانی در صدد جبران آن‌ها هستم‌. لطفاً با بیان چگونگی توبه و شرایط آن مرا در محو کردن گناهان گذشته و وحشت عذاب (دنیوی و اخروی‌) نجات دهید تا ان شأالله در پیشگاه الهی و بندگان خالص او قرار گیرم‌.

91.    از دیدگاه قرآن، چه کسی اهل نجات خواهد بود؟ لطفاً با توجه به امرِ توبه توضیح داده شود.

92.    کسی که می‌داند چند لحظه دیگر (یک سال یا یک ساعت‌) فوت می‌کند، اگر توبه کند توبه‌اش مورد قبول خداوند متعال قرار می‌گیرد؟

93.    فردی که به اجبار در مجلس عروسی رقصیده و از او فیلم گرفته شده با توجه به این که ممکن است این فیلم برای همیشه بماند و افراد متفاوتی آن را ببینند چگونه باید از این گناه توبه کند؟ آیا کفاره دارد یا خیر؟ شرح کامل دهید.

94.    اگر کسی فیلم‌های مبتذل ببیند و بعد از مدت طولانی از کردة خود پشیمان شود، آیا در صورت توبه مورد عفو قرار می‌گیرد؟ لطفاً دلیل مثبت یا منفی بودن آن را نیز بیان کنید.

95.    چگونه عمر از دست رفتة خویش را که در راه فساد گذرانده‌ام به دست آورم‌؟

96.    اگر انسان گناهی مرتکب شد و از ته قلب توبه کرد آیا خداوند او را بخشیده و آثار گناه را از بین می‌برد؟ یا خیر، بلکه بستگی به گناه دارد؟

97.    اشتباهات انسان از نظر قرآن چگونه قابل جبران است‌؟

98.    ما جوانان چگونه می‌توانیم پیرو اسلام باشیم و از توبه خود با دیدن رفتارهای اطرافیان بازنگردیم‌؟

99.    هنگام توبه و راز و نیاز با خدا چه سوره یا آیه‌ای بهتر است خوانده شود؟

100. اگر فردی در جوانی برخی اعمال عبادی خود را انجام ندهد، امّا پس از آن همة اعمال را انجام بدهد، آینده چگونه خواهد بود؟

101. چگونه حالت پشیمانی از گناه حقیقی خواهد بود

102. قبلا گناهی که فکر می‌کنم مجازات آن شلاق است‌، مرتکب شده و الان از اجرای آن ترسی ندارم‌. تکلیف من چیست‌؟

103. آیا توبه برای همه کس وجود دارد و حتی گناه‌کارترین مردم‌، چرا؟

104. برای ذوب شدن گناهان و پاکی از آن چه باید کرد؟

105. آیا تمام گناهان هر چند بزرگ با توبه آمرزیده می شود ؟

106. از کجا بدانیم خداوند گناهان ما را بخشیده و توبه ما را پذیرفته است؟

107. آیا توبه کسی که بارها توبه اش را شکسته قبول می شود

108. آیا توبه بر گناهی که انسان امید به ترک آن ندارد صحیح است ؟

109. کسی که مرتکب گناه کبیره شده است چگونه می تواند خود را از آن گناه پاک کند؟

110. چگونه می توانیم دریابیم که توبه امان مقبول واقع شده است و برای دوری از گناه چه باید کرد؟

111. در صورتی که کسی توبه کند آیا باز خدواند در روز قیامت او را رسوا میکند

112. چگونه می توان از گناهان گذشته توبه کرد

113. آیا توبه ریاکار بخشیده می شود

114. با چه اعمال و رفتاری گناهان انسان بخشیده می شود

115. مراحل پذیرش توبه چیست

116. ایا توبه کسی که چندین بار توبه شکسته قبول می شود

117. ایا خداوند توبه کسی را که بارها توبه شکسته است می پذیرد

118. آیا توبه گنهکار مورد قبول خداوند قرار می گیرد؟

119. مراحل توبه چیست؟

120. راههای توبه و شرایط پذیرش آن چیست؟

121. راههای توبه و دوری از گناه خود ارضایی چیست

122. مراحل توبه را کاملا توضیح دهید

123. لطفأ چند کتاب درباره توابین (توبه کنندگان واقعی و داستانهای آنها) و توبه معرفی کنید.

124. من فارغ التحصیل دررشته مهندسی عمران هستم و اطلاعات مذهبی خوبی هم دارم،امیدوارم شما عزیزان با ژرفنگری بیشتری به سوالات من جواب بدهید. ? می دانید از دست خودم خسته شده ام از اینکه دائماً مرتکب گناه می شوم،نمی دانم چرا نمی- توانم گناه را ترک کنم احساس می کنم قلبم مرده است و دیگر صدایی نمی شنود،آنقدر گن

125. با توجه به اینکه بنده در دوران کودکی در محیط اجتماعی بدی بزرگ شدم به گناهان بزرگی دست زده ام و حالانیز پشیمان می باشم در ضمن توانایی کفاره این گناهان راهم ندارم .تصمیم گرفته ام که توبه کرده وبه خود شناسی و عرفان روی آورم ولی وقتی آن گناهان (لواط و زنا )در ذهنم جلوه گر می شود نا امید می شوم و دوباره بر می گردم .حال با این وضعیت آیا من می توانم وارد عرفان شوم و به آن چه به سایر بزرگان داده شده است دست یابم آیا در این صورت در صف انسانهای بزرگ و صالحان قرار می گیرم ؟

 1. بانک سوال
 2. چرا در این روایت گفته اند(اگر شما گناه نمی کردید خداوند قومی را می آورد که گناه کنند و توبه کنند تا خداوند آنانرا ببخشد
 3. آیا گفت و گو درباره مسائل سیاسی و افراد سیاستمدار غیبت محسوب می شود؟ راه توبه از آن چیست ؟
 4. اهل گناهم چه پیشنهادی دارید ؟
 5. توبه شکنندگان پس از چندین بار با چه رویی به درگاه خدا بروند؟ با چه رویی؟
 6. کدام کافر است که استغفار برایش جائز نیست ؟
 7. در محیطی شهوت انگیز اگر انسان اختیاری یا غیر اختیاری جنب شود و در صورت تکرار آن نقش توبه چگونه می باشد؟
 8. برای امرزش گناهانم چه کار کنم؟
 9. چه کنم که بار گناهانم کم شود و کمتر احساس غم و اندوه کنم ؟
 10. راه رهائی از عذاب وجدان و دروغ هائی که گفته ام چیست ؟
 11. چه کنیم که خداوند متعال گناهان گذشته ما را ببخشد و حتی آن‏ها را به حسنه تبدیل کند؟
 12. ضعف های اخلاقی رادرخودمشاهده میکنم واحساسم این است که شایدخداونداز تقصیرم نگذرد,این مانع می شود که کار مثبتی برای دیگران انجام دهم ,وظیفه ام چیست ؟
 13. اگر کسی مرتکب گناهانی چون لواط و زنا شده باشد چگونه باید توبه کند؟
 14. حال با توجه به اینکه اعمال نادرستی انجام داده ام و اکنون نیز به آنها آلوده هستم و مرا در برابر دیگران تابلو کرده است و اینکه راهی برای فرار ندارم امیدم را از دست داده ام و به پوچی رسیده ام و حتی چند بار به فکر خودکشی به سرم زده است ولی بدبختی اینکه جرات این کار را هم ندارم من را راهنمایی کنید .
 15. آیا بدون توبه , ممکن است عمل خوب , یک عمل بد را محو کند؟
 16. اگر کسی در سراشیبی مرگ است و گناهان زیادی مرتکب شده که توان جبران آن گناهان را هم ندارد, آیا توبه اش مقبول است ؟
 17. همیشه به خاطر گناهانم در پیشگاه خدا احساس شرم دارم برای اینکه با گناهان مبارزه کنم و پیش خدا شرمنده نباشم چه کار کنم ؟
 18. با ممکن نبودن ادای حق الناس , آیا توبه پذیرفته نمی شود؟
 19. چگونه می توان گناهان گذشته را جبران کرد؟
 20. در زندگی ام گناهان زیادی انجام داده ام که یادآوری آنها باعث عذابم می شود خواهشمندم جهت ترک گناهان راهنمایی ام کنید.
 21. آیا با توبه , مجازات های اخروی که نتیجه وضعی و تجسم خود اعمال است , تغییر می یابد؟
 22. آیا پس از توبه , می توان به توفیق سلب شده , دست یافت ؟
 23. کسی تمام عمر را به گناه و ترک عبادات گذرانده , چگونه می تواند توبه کند
 24. از گناهان گذشته ام بسیار پشیمان شده ام اما از ترک کامل آنها عاجز هستم لطفا در این زمینه راهنمایی ام کنید.
 25. توبه چیست و چه شرایطی دارد؟
 26. از چه راههایی می توان فهمید که توبه مورد قبول حق تعالی قرار گرفته است ؟
 27. آیا برای توبه کردن فرد باید حق الناس وحق الله و حق النفس را به طور کامل ادا نماید؟
 28. چگونه باید از خدا طلب آمرزش کرد؟ شرایط آن را بیان کنید.
 29. آیا ذکر دائم استغفار تاثیری در آمرزش گناهان دارد؟
 30. با این که هزار بار توبه کرده ام , باز توبه ام را شکسته ام * درباره توبه چندین کتاب خوانده ام , ولی فایده نداشته است .
 31. توبه کامل از گناه بزرگ خودارضایی چگونه است ؟
 32. بانک سوال
 33. احساس می کنم توبه ام پذیرفته شده نیست ودعایم مستجاب نمی شود برای رهایی از این احساس چه کنم ؟
 34. در نوجوانی گناهان زیادی مرتکب شده و حال پشیمانم , آیا خداوند مرا مورد رحمت قرار می دهد؟ تکلیف عباداتی که انجام نداده ام چه می شود؟
 35. آیا راهی وجود دارد که نشان دهد توبه ما پذیرفته شده است ؟
 36. راه توبه حقیقی و درونی به درگاه خدا، چگونه است؟
 37. آیا کسی که گناهان کبیره زیادی داشته باشد و توبه کند و واقعا در توبه اش راستین بماند،گناهان قبلی او بخشیده خواهد شد؟اگر چنین باشد فرق او (که بالاخره تا حدودی از لذایذ غیر اخلاقی دنیوی بهره برده است )با فردی که هیچ گاه مرتکب چنین اعمالی نشده است؟
 38. گاهی برای حل این مشکلات و مایل شدن به توبه کلاس نرفتن، ترک کردن مردم و معتکف شدن در مسجد و (یا جایی که هیچ کس نباشد؟) با وجود دانشجو بودن دوری از خانواده به ذهنم می رسد نظر شما در این مورد چیست؟ آیا بخاطر ترس از دچار شدن به ریا و یا جلوگیری از پیش آمدن آن می توان به غیر از کارهای واجب، کارهای دیگر را ترک کرد مثلأ رفتن به مسجد دانشگاه برای نماز، دور کردن ظواهر ایمان از خود (مثلأ دیروز قرآن و مفاتیح که همیشه بالای تختم بود به بالای کمد اتاق منتقل کرد و ... بدبختی این جاست که با یکی از تشکلهای مذهبی دانشگاه هم همکاری می کنم و آیا وقتی که در انجام معاقبه دچار ریا می شویم (مثلأ از ذهنمان می گذرد فلانی که نمی داند) باید ادامه داد و یا ترک کرد.
 39. برای جبران حق الناس ،حق الله و حق النفس چه باید کرد آیا برای جبران حق النفس و حق الله پشیمانی و ترک آنها کافی است ؟
 40. اگر شخصی از اعمال گذشته توبه کند آیا در قیامت از آنها مواخذه خواهد شد؟
 41. اگر جوانی دو سه سالی را به فکر ازدواج با دختری باشد و برای رسیدن به او تلاش زیادی بکند ولی هر بار مشکلی پیش آید و بعد از مدتی خود جوان از ازدواج منصرف شود این جوان در این زمان که به فکر هیچ مشغول بوده است چقدر از معنویت به دور افتاده است و آیا این فکر به هیچ بخشودنی است.
 42. در کتاب آسمانی گفته شده که انسانها جایز الخطا هستند ولی متاسفانه انسانی که باعث خطا می شود و بعد از مدتی با بلکه بعد از چند لحظه متوجه می شود که اشتباه کرده و اول از خدای طلب بخشش می کند و بعد جلوی میز عدالت ،ولی در جواب قاضی می شنود که توبه گرگ مرگ است پس چرا توبه ایشان امکان زیادی در برابر خدا مورد قبول قرار می گیرد ولی در برابر بنده اش که پشت میز عدالت نشسته است حتی برای یک بار هم که شده توبه ای که بین انسان و خدای خود عهد بسته می شود مورد اجرا واقع شود و در این موارد آن انسان را به زندان که جای اشخاص غیر مطمئن است قرار می گیرد و از آن پس دیگر به توبه اعتقاد ندارد آیا همه انگشتان یکی هستند.
 43. باعرض سلام مرا راهنمایی کنید. من حدود3سال پیش یک دفعه بخود آمدم وبه نظرخودم ونمازرا بسیار جدی گرفتم کتابهای زیادی درمورد نمازواینجور چیزها میخواندم و واقعا انسان مومنی شده بودم و از نماز خواندن لذت میبردم حتی نوافل را میخواندم واین طور نبود که به زور بخوانم و کاملا آگاهی داشتم ولی بعد از گذشت یک سال که هنوز در آن حال و هوا بودم و فقط با دیدن یک عکس نیمه برهنه یک زن یکباره برگشتم وبکلی عوض شدم وبا گستاخی گناه میکردم ویک سال نیز گذشت و بعد از آن در میان این دو خالت هستم گاهی اوقات بشدت توبه میکنم (مثلا در شب های قدر و...)ولی باز گناه میکنم . این عمل(توبه وگناه )بارها اتفاق افتاده ولی..... مرا تا آنجا که میتوانید راهنمایی کنید تا دوباره مثل چند سال قبل گردم.
 44. من یک داشجوی مذهبی ورودی 82 هستم تفریحات من هم فقط دعا وقرآن وزیارت و.. بود.چند ماه پیش ناگهانی سر از سایت های سکس در آوردم.وبه تماشای عکسهای مستهجن پرداختم.شب وقتی به خوابگاه رفتم شدیدا پشیمان بودم ویک ساعت گریه کردم و به اصطلاح توبه کردم.برای چند هفته هم خودم را از سایت محروم کردم و به آن عمل هم کردم. اما چندی بعد دوباره به آن سایتها رفتم و طبق معمول شب توبه کردم.تا الان چند بار این کار انجام شده است .لطفا مرا راهنمائی کنید.
 45. اگر انسان چند مرتبه توبه کند اما باز دوباره خطا کند ودوباره توبه کند توبه او پذیرفته است؟
 46. عیب انسان چگونه جبران می شود ؟ عیبهای جسمانی وروحانی انسان چگونه برطرف می شود ؟
 47. بهترین آیه در قرآن‌، برای توبه کردن کدام است‌؟
 48. آیا انسان می‌تواند، در هنگام فرا رسیدن قیامت توبه کند؟
 49. پرسش: اگر کسی توبه کند آیا خداوند تمام گناهان گذشته او را می‌بخشد؟ و در لوح اعمالش لکة سیاهی باقی نمی‌ماند؟
 50. الف‌) توبه و شرایط قبولی آن را بیان کنید؟ ب‌) از کجا بفهمیم توبه مقبول درگاه خداوند متعال قرار گرفته است‌؟
 51. آیا گناه کبیره با توبه کردن مورد بخشش قرار می‌گیرد؟
 52. شرایط توبة کامل چیست‌؟
 53. کسی که زیاد گناه کند و در هنگام مرگ توبه نماید، آیا خداوند توبة او را می‌پذیرد؟
 54. چرا توبه فرعون در دم مرگ پذیرفته نشد؟
 55. انقلاب درونی یا تولد ثانویه را توضیح فرمایید؟
 56. حدود یکسال بود که شرب خمر را شروع کرده بودم ولی الآن به دلایلی کنار گذاشته ام راه های بخشیدن من از طرف خداوند چیست؟ 2ـ من لواط نکرده ام ولی با یک دزدی کوچک عده ای را وادار به این عمل نموده ام تکلیف من چیست؟ 3ـ البته بعضا دزدی های کوچکی هم کرده ام مثل کبوتر دزدی از حرم، میوه دزدی که قیمت آن 400 است تکلیف من چیست؟
 57. شرایط توبه واقعی چیست ؟ و آیا خداوند همه را می بخشد ؟
 58. آیا می توان با صدقه ،‌سلام کردن و000برخی خطاهای ناخواسته از جانب خداوند بخشیده می شود ؟ مثل اینکه ناخواسته فرد نامحرمی موی سر را ببیند یا صدای مرا بشنود.
 59. آیا بعد از انجام گناهان زیاد وتوبه بعد از آن وبعد ارتکاب مجدد گناه آیا باز هم امیدی برای قبولی توبه وجود دارد ؟ چگونه می توان توبه حقیقی و واقعی کرد که دیگر بدنبال گناه ومعصیت نرویم ؟‌کتاب هم معرفی فرمایید درباره توبه وگناه
 60. چه کنم که هیچگاه توبه خود را نشکنم ؟
 61. *به طور مثال اگر دو نفر با هم مرتکب یک گناه شده باشند اگر یکی از آنها توبه نمود و خداوند گناه او را ببخشد ولی نفر دوم بر گناه خود باقی بماند با توجه به اینکه خداوند و عده داده است که عیب بنده های خود را می پوشاند آیا برای محاسبه گناه فرد گنا هکار آبروی نفر اول ریخته نمی شود ؟ *اگر امام زمان ناظر به اعمال ما هستند آیا شیطان متوجه تمامی گناهان ما هستند و در اینصورت آیا خداوند وعده نداده است حتی پیامبر نیز از گناه امت خویش آگاه نمی شوند تا آبروی امت ایشان محفوظ بماند ؟
 62. *- چندی پیش به علت شفا نیافتن و فوت نمودن مریضمان در شب تولد امام رضا ( ع ) در اعتقاداتمان خلل وارد شد که بعضا ناشکر هایی هم نمودیم حال سؤال من اینکه چرا دعای یمان مستجاب نشد تا شفا یابد و اینکه الان بخاطر ناشکری کردنمان می خواهم توبه نمایم لطفا ما را راهنمائی فرمایید ؟
 63. بانک » اخلاق » کلیات

189.                      بانک سوال

190. 1- آیا اگر آدمی کارهای بد زیاد کرده بود و بعدا به راه راست هدایت شد, خدا همه گناهان او را خواهد بخشید ؟

191. 2- راههای توبه را شرح دهید؟

192. 1- لطفًا درخصوص اینکه خداوند می فرماید :« از رحمت من ناامیدنشوید و من همه گناهانتان را می بخشم توضیح دهید ؟

193. 1- من یکی از پست ترین آدمهای زمین هستم، همیشه گناه و فساد دامنگیر من است. یعنی؛ هرگناهی که به ذهنم می رسد انجام داده ام جز شرابخواری خیلی توبه کردم ولی همیشه ،توبه ام را شکسته ام خیلی دلم می خواهد خوب باشم وبه درجه بالای معنویت برسم ، ولی باز هم بطرف گناه رفتم ، دوست دارم توبه کنم ولی دیگه می ترسم و از خدا شرم دارم و احساس می کنم دیگه توبه ام پذیرفته نشود چه کار کنم؟ آیا قطع امید کنم یا باز هم دریچه ای روشن به فردایی پاک در زندگی وجود دارد ؟

194. من واقعا از گذشته خودم رنج می برم از عملکردم در گذشته که مرا بسیار رنج می دهد . و نمی شو د از آن رها شد زیرا همیشه فکر و ذهنم را آزار می دهد گاهی اوقات با خودم می گویم چرا باید من در سنین ابتدای نوجوانی تا به این حد عملکرد نابجا و نابخردانه داشته باشم .البته زیاد شنیده ام که خداوند توبه کاران را دوست دارد و گناهان آنها را تکفیر می کند ولی من همیشه می گویم اعمالی است که بالاخره انجام شده است و همیشه در ذهن من تداعی می شود . و من حتی از نوشتن أنها شرم دارم با خود می گویم چرا باید این چنین شود چه می شد خداوند کمکم می کرد طوری مسیرم را تغییر دهم مانند بسیاری از دوستانم و من هم از فکر به گذشته ام تا به این حد شرمنده و شرمسار نشوم با این که در دانشگاه به عنوان چهره مذهبی شناخته می شوم و حتی المقدور هیچ گاه نماز اول وقتم ترک نمی شود و پدر و مادرم از من رضایت اخلاقی کامل دارند و در دانشگاه به عنوان یکی از کسانی که با نهاد نمایندگی همکاری زیادی دارم در برگزاری مراسم فعال هستم شناخته می شوم و من تعجب می کنم با این که آن قدر خطا کار هستم چطور خداوند یک چنین چهره مذهبی و قابل قبول در جامعه برایم قرارداده است . با خودم می گویم چقدر حوب می شد که خداوند این صفحه سیاه گذشته را در زندگیم قرار نمی داد تا فکرش همیشه ذهنم را آزار نمی داد. حال از شما دوستانم می خواهم که چطور می توانم از فکر به گذشته که برایم رخ داده رها شوم و آن را از صفحه ذهنم پاک کنم.

195. جواب نامه قبل به دستم رسید راهنمایی خوبی در مورد برنامه ریزی برای درس خواندن و علی الخصوص مسائل احکام مانند نماز و روزه ... کرده بودید ولی اکنون من باید بدانم که اگر بخواهم گناهان قبلی خود را پاک سازم به طوری که هیچ گناهی نداشته باشم چه باید بکنم البته خود من نیز اقدامی کرده ام مانند خواندن دعای امیر المومنین در مورد پاک شدن گناهان ولی می خواهم مطمئن شوم ،بعضی اوقات حواسم نیست و گناهی می کنم ولی واقعا خودم دوست دارم که از هر گونه خطا پاک و منزه باشم .می دانم که دست خود آدمی است ولی شما با راهنمایی هایتان کمکم کنید که در قیامت شرمنده نباشم و بگویند فلانی از امت محمد است خودم به دنیا هیچ علاقه ای ندارم اگر کارنامه اعمالم خوب بود مرگ را از خدا می خواستم زیرا این دنیا هیچ ارزشی ندارد در این دنیا باید اعمال نیک انجام داد و برای آخرت خودمان خانه بسازیم من همه اینها را می دانم ولی گاهی اوقات حتی بزرگتر ها نمی گذارند که ما کارهای دلخواه خودمان را انجام دهیم حال از شما می خواهم که مرا راهنمایی کنید تا موفق باشم در اعمال خودم از نماز گرفته تا روزه و خمس و .. من برای خودم و آینده برنامه ریزی کرده ام که می خواهم تا آخرین مدرک تحصیلی رشته خود را بگیرم و درس بخوانم در درس خواندن مشکلی ندارم بعد از پایان درس و خدمت سربازی ان شاءالله صاحب زن و بچه شوم البته با این مشکلاتی که در جامعه وجود دارد نمی توان برنامه ریزی بلند مدت کرد ولی من این کار را انجام داده ام.

196. آن گناهی را که توبه کرده ام و یاد آن عذاب جانم است آیا در آن جهان باز خواست خواهم شد و رسوا می شوم و از کجا مطمئن باشم که توبه ام پذیرفته شده و چه کار کنم تا آرام بگیرم و این گناه دیوانه ام نکند.

197. کسی که بعد از ارتکاب گناه کبیره , آن را ترک کند آیا باز گناه برای او نوشته می شود؟

198. این مطلب که انسان اگر در شب قدر توبه نکند تا شب قدر آینده بخشیده نخواهد شد، با این مطلب که انسان همیشه باید توبه کند، چگونه قابل جمع است؟

199. عزیزان غرض از مزاحمت درباره سئوالاتی درباره توبه شخص گناهکار است حال این سئوال پیش می آید که بلوری که شکست اگر آن را چسب بزنند کجا ارج و مقام او به بلوری که نشکسته می رسد ؟چگونه می شود که یک فرد پشیمان از گناه بشود من این قدر توبه کرده ام و دیگر خجالت می شوم با خدای خویش حرفی بزنم چگونه برعهد خویش پا بر جا باشم؟

200. راه توبه نصوح کردن چگونه است؟

201. آیا پس از توبه انجام اعمال حسنه ای که از انسان سلب توفیق شده است و به سبب گناه انجام انها غیر ممکن شده ممکن می شود؟

202. برای داشتن توبه ای واقعی , کنترل شهوت و اراده قوی چه باید بکنیم ؟

203. خدا را دوست دارم , ولی گاهی او را نافرمانی می کنم , چه کنم که از ناسپاسی رحمت و محبت خدا, فاصله بگیرم ؟

204. آیا توبه گناهان را پاک می کند یا از شدت تاثیر آن می کاهد؟

205. کسانی که لواط یا زنا کرده اند, قبل از بلوغ یا بعد از آن مخصوصا بعد از بلوغ چگونه باید توبه کنند؟ آیا راهی برای توبه آنها وجود دارد؟

206. چرا خداوند توبه انسان های جنایتکار رامی پذیرد؟

207. در گذشته کارهای خلافی چون دزدی کتاب , ارتباط نامشروع , استمناء و ... انجام داده ام , اینک وجدانم خیلی ناراحت است چگونه می توانم گذشته هاراجبران کنم ؟

208. چطور می توانیم بفهمیم که در ماه مبارک رمضان توبه ما پذیرفته شده و گناهان ما بخشوده شده است ؟

209. راه توبه از گناه دروغ بستن به خداوند و ائمه (ع ) چیست ؟

210. اگر انسان مرتکب گناهان کبیره شده باشد, آیا راه توبه برایش باز است یا خیر؟

211. بارها از گناهانم توبه کرده و دوباره مرتکب گناه شدم چه کنم تا موفق به توبه بشوم ؟

212. راه توبه از گناهان چیست ؟

213. کسی که گناه زیادی انجام داده است آیا توبه اش مورد قبول واقع می شود

214. چگونه می توان دل از زنگار گناه پاک و فکر گناه را از سر بیرون برد

215. گناهانی که مرتکب شده ام چه جور محاسبه می شوند آیا باید توبه کنم ؟ حق الناس را چه کنم ؟

216. کسی که از گناه خود توبه کرده است چگونه با او برخورد می شود

217. چرا بعداز هرگناهی که انجام می دهیم توبه می کنیم و دوباره توبه را می شکنیم

218. آیا کسی که گناه کبیره را عمدا انجام داده و توبه کند توبه اش پذیرفته می شود؟

219. راه موفقیت درتوبه از گناهان و مبارزه با نفس چیست

220.                        بانک » اخلاق » کلیات

221.                      بانک سوال

222. چگونه از گناهان کبیره ای که مرتکب شده ایم پاک شویم ؟

223. چگونه می توان گناهان گذشته را جبران کرد و ایمان را تقویت نمود؟

224. آیا اگر کسی گناهان کبیره زیادی داشته باشد و توبه کند و واقعا توبه راستین کند، گناهان قبلی او بخشیده خواهد شد؟ اگر چنین باشد فرق او (که لذت‏های غیرمشروع برده) با فردی که هیچ‏گاه مرتکب گناهی نشده چیست؟

225. من دختری هستم که تا قبل از قبولی در دانشگاه اصلا از اوضاع جامعه خبر نداشتم ولی وقتی در دانشگاه با اوضاع بحرانی وضعیت جوانان روبرو شدم تصمیم گرفتم تا با آن بچه هایی که تا حدودی آشنایی داشتم کمک کنم ولی شاید به خاطر فراموشی یاد خدا خودم نیز گرفتار شدم و ناخواسته در جریانات خلاف شرعی شرکت کردم بدون اینکه رضایتی داشته باشم و چند بار توبه کرده و باز توبه را شکستم الان مدتی است که خودم را با خدا رفیق کرده ام و تا حدی رسیده ام که آن قدر خودم در یاد خدا غرق می شوم که از اوضاع اطرافم بی خبر می گردم از کارهایم پشیمان شده ام اکنون خدا دستم را گرفته و از جاهایی که فکرش را نمی کنم به یاریم می شتابد رابطه من با خدا به شدت قوی شده اما به خاطر اتفاقات گذشته می ترسم دوباره کوتاهی از من سر زند و از گناهانم رنج می برم مرا راهنمایی کنید که دیگر به راه شیطان نروم (بنده فرزند شهید هستم)

226. اگر یک فرد در این دنیا مرتکب گناهها و جرایم زیادی شود و در آخر توبه کند و از کارهای گذشته خویش اظهار ندامت کند آیا خدا ایشان را مورد عفو خویش قرار می دهد. البته اکثر گناهان ایشان حق الناس محسوب می شوند، البته اگر عفو می شوند حق الناس را چگونه ادا می کند.

227. اگر انسان گناهکار بدون اینکه توبه کند بمیرد. آیا بالاخره زمانی بخشیده نمی شود؟ با توجه به فضل و بخشش خدا به نظر من بعد از زجر و عذابی که خواهد کشید بخشیده می شود؟ توضیح دهید؟

228. در روزنامه و مجلات بسیار است داستان دخترانی که اغفال شده اند و در واقع گناه کبیره ای انجام داده اند آنها برای اینکه پاک شوند باید چه کار کنند آیا غسل مخصوصی دارند آیا خانه ای که در آن هستند تطهیر باید شود آیا آنها که مسلمان و مومنند و به خاطر غفلت دچار این خطا شده اند برای رهایی از عذاب خداوند باید چه کار کنند. بعدا با این دخترها و یا حتی پسرها باید چگونه رفتار کرد. آنها را نصیحت کرد یا به آنها کارشان را گوشزد کرد و کنایه زد.

229. خداوند منان در جای جای قرآن کریم انسان‏ها را به توبه و بازگشت به درگاه ایزد منان توصیه کرده و حتی طبق فرمایش بزرگان یکی از دسیسه‏های شیطان تسویف توبه میباشد و در روایات دیگر آمده که اگر کسی در شب قدر بخشوده نشود تا شب قدر سال آینده بخشوده نمیشود مگر در روز عرفه در صحرای عرفات حاضر باشد. این دو مطلب در ظاهر تناقض است. لطفاً حقیر را راهنمایی فرمایید.

230. کسی که از گذشته خویش پشیمان است و میخواهد در آینده، مسلمان واقعی باشد، باید چه کند؟

231. وقتی کسی فوت میکند چه راهی برای آمرزش جبران تقصیرهای او وجود دارد؟

232. شرایط توبه چیست؟ آیا با توجّه به اینکه قبل از توبه انسان، خداوند باید توبه کند(به سوی بنده بازگشت کند)، چگونه میگوییم انسان در توبه کردن مختار است؟

233. آیا میتوان از خداوند خواست برای جبران گناه، انسان را در دنیا عذاب کند؟

234. اگر عملی انجام داده‏ایم و نمیدانیم گناه است یا نیست، باید توبه کنیم؟

235. آیا با شکستن توبه میتوان دوباره توبه نمود؟

236. اگر کسی باعث انحراف دیگری شد، راه جبران آن چیست؟

237. گفته‏اند یکی از شرایط توبه این است که باید گوشت و پوستی که از حرام روییده است، ریخته شود و دوباره پوست و گوشت تازه بروید؛ معنای این سخن چیست؟

238. اگر خداوند توبه پذیر است، چرا روزه فاجر، گنهکار، شرابخوار و قمار باز پذیرفته نیست؟

239. چرا فقط در مکتب انبیا«علیهم السلام» میتوان در انسان حالت توبه به وجود آورد؟

240. شرایط توبه چیست؟

241. آیا با گشوده شدن باب توبه، نظام اجتماعی به هم نمیریزد؟ مثلاً چگونه ممکن است انسان دست به قتل بزند و در آخر عمر با توبه تمام گناهانش بخشیده شود؟

242. از کجا بدانیم خداوند توبه ما را قبول است؟

243. چه گناهی توبه‏پذیر نیست؟

244. چرا توبه افراد پس از هزاران گناه پذیرفته میشود؟ آیا این باعث گریز برخی از مکتب اسلام نیست؟

245. آیا توبه کسی که گناهی را با علم به حرام بودن آن مرتکب شود، پذیرفته است؟

246. آیا توبه واجب است؟

247. چگونه میتوان آیینه قلب را از گناهان بسیار پاک کرد؟

248. پشیمانی از گناه چه اثری دارد؟ یا اینکه پشیمانی یکی از عوامل بزرگ نگرانی است، چرا اسلام آن را واجب کرده است؟

249. چگونه میتوان توبه را نشکست؟

250. اگر انسان تا سر حدّ پیری گناه کند، آیا توبه او پذیرفته است؟

251. آیا توبه کسی که کاری را با علم به حرام بودن آن انجام دهد پذیرفته است؟

 1. بانک سوال
 2. آیا در آخرت هم میتوان کاری کرد که باعث بخشش گناهان شود؟
 3. اگر تمام قاتلان مجرمی که جرمشان اثبات شده توبه کنند، آیا در جهان آخرت عذاب خواهند شد؟
 4. آیا در اثر کثرت گناهان میتوان از خداوند ناامید شد؟
 5. جایگاه یک جوان بعد از توبه از گناه نزد خداوند چگونه است؟
 6. به گناهی که میدانم حرام است دچار شده‏ام، توبه را تأخیر میاندازم و راه چاره میجویم.
 7. شخصی مدّتی از عمرش را غافل از نماز و روزه و عبادت گذرانده و حتّی اگر نمازی خوانده با تعجیل بوده است. آیا اگر چنین شخصی دریابد که در غفلت بوده، خدا از او میپذیرد یا خیر؟
 8. اگر شخصی گرفتار فساد شد و پس از مدتی پشیمان شد چه باید بکند؟
 9. از بعضی آیات قرآنی بر میآید که تنها راه نجات از عذاب آخرت توبه است توضیح دهید توبه گنهکار به چه کیفیت است؟
 10. چگونگی توبه و شرایط آن را بیان نمایید؟
 11. آیا توبه‌ی از گناهان کاملاً گناهان را پاک می‌کند یا فقط از شدت تاثیر آن کم می‌کند؟
 12. در برخی آیات بعد از توبه اصلاح آمده مقصود از اصلاح کردن بعد از توبه چیست؟
 13. گاهی ممکن است گناه، فردی باشد، ولی آثار وضعی‌اش باقی بماند حال این سوال، هم به اثر وضعی مربوط می‌شود هم به اصلاح بعد از توبه، مثلاً گناهی کرده که برای او یک بیماری صعب العلاج بوجود آورده، یا عبادتی مثل نماز انجام نداده و او را از کمال واقعی و آن قرب معنوی بازداشته، که یقیناً اثر وضعی خودش را خواهد داشت، در این موقع انسان باید چه کند آیا صرف توبه کردن از گناه کفایت می‌کند یا خیر؟
 14. برخی می‌گویند: توبه‌از گناه کاملاً صفحه‌ی ضمیر انسان را پاک نمی‌کند، مثل صفحه‌ی سفیدی که چیزی بر رویش نوشته شده باشد و بعد پاک شود این چطور قابل توجیه است؟

 

 

 

نویسنده : نسیم رحمت ; ساعت ۱:٠۱ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۱ تیر ،۱۳۸۸
تگ ها: توبه و بانک و سئوال
comment نظرات () لینک