محتوای سوره نمل .............

تفسیر نمونه ج : 15  ص :  389

( 27 ) سوره نمل این سوره در مکه نازل شده ، و عدد آیات آن 93 است

 محتواى سوره نمل

این سوره -در مکه نازل شده ، و معروف این است بعد از سوره شعراء بوده است .

محتواى این سوره از نظر کلى همان محتواى سوره‏هاى مکى است ، از نظر اعتقادى بیشتر روى مبدء و معاد تکیه مى‏کند ، و از قرآن و وحى و نشانه‏هاى خدا در عالم آفرینش و چگونگى معاد و رستاخیز ، سخن مى‏گوید و از نظر مسائل عملى و اخلاقى ، بخش قابل ملاحظه‏اى از سرگذشت پنج پیامبر بزرگ الهى ، و مبارزات آنها با اقوام منحرف بحث مى‏کند ، تا هم دلدارى و تسلى خاطر براى مؤمنانى باشد که مخصوصا در آن روز در مکه در اقلیت شدید قرار داشتند ، و هم هشدارى باشد براى مشرکان لجوج و بیدادگر که سرانجام کار خویش را در صفحه تاریخ طاغیان گذشته ببینند ، شاید بیدار شوند و به خود آیند .

یکى از امتیازات این سوره بیان بخش مهمى از داستان سلیمان و ملکه سباء و چگونگى ایمان آوردن او به توحید ، و سخن گفتن پرندگانى ، همچون هدهد ، و حشراتى همچون مورچه ، با سلیمان است .

این سوره به خاطر همین معنى ، سوره نمل ( مورچه ) نامیده شده ، و عجب اینکه در بعضى از روایات به نام سوره سلیمان آمده است ، ( گاه سوره سلیمان و گاه مورچه ! ) و چنانکه خواهیم دید این نامگذاریها بسیار حساب شده است ، این نامگذاریها که از تعلیمات پیامبر (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم) سرچشمه مى‏گرفته ، گاهى بیانگر واقعیات مهمى است که در شرایط عادى ، مردم از آن غافلند .

 ضمنا این سوره از علم بى پایان پروردگار ، و نظارت او بر همه چیز در عالم هستى ، و حاکمیت او در میان بندگان که توجه به آن ، اثر تربیتى فوق العاده‏اى در انسان دارد سخن مى‏گوید .

این سوره با بشارت شروع مى‏شود ، و با تهدید پایان مى‏یابد ، بشارتى که قرآن براى مؤمنان آورده ، و تهدید به اینکه خداوند از اعمال شما بندگان غافل نیست .

 

فضیلت سوره نمل

در حدیثى از پیامبر گرامى اسلام (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم) چنین آمده است : من قرء طس سلیمان کان له من الاجر عشر حسنات ، بعدد من صدق سلیمان ، و کذب به ، و هود و شعیب و صالح و ابراهیم و یخرج من قبره و هو ینادى لا اله الا الله : هر کس سوره طس سلیمان ( سوره نمل ) را بخواند خداوند به تعداد کسانى که سلیمان را تصدیق و یا تکذیب کردند ، و همچنین هود و شعیب و صالح و ابراهیم را ، ده حسنه به او مى‏دهد ، و به هنگام رستاخیز که از قبرش بیرون مى‏آید ، نداى لا اله الا الله سر مى‏دهد .

هر چند در این سوره ، سخن از موسى و سلیمان و داود و صالح و لوط است و سخنى از هود و شعیب و ابراهیم به میان نیامده ، ولى از این جهت که همه انبیاء از نظر دعوت یکسانند ، این تعبیر جاى تعجب نیست .

در حدیث دیگرى از امام صادق (علیه‏السلام) مى‏خوانیم : هر کس طواسین ثلاث ( سوره شعراء و نمل و قصص که همه با طس شروع شده‏اند ) را در شب جمعه بخواند از اولیاء الله خواهد بود ، و در جوار او و سایه لطف و حمایتش قرار مى‏گیرد .

 

سورة النمل‏

 بِسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

 طس  تِلْک ءَایَت الْقُرْءَانِ وَ کتَابٍ مُّبِینٍ(1) هُدًى وَ بُشرَى لِلْمُؤْمِنِینَ(2) الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصلَوةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکوةَ وَ هُم بِالاَخِرَةِ هُمْ یُوقِنُونَ(3) إِنَّ الَّذِینَ لا یُؤْمِنُونَ بِالاَخِرَةِ زَیَّنَّا لهَُمْ أَعْمَلَهُمْ فَهُمْ یَعْمَهُونَ(4) أُولَئک الَّذِینَ لهَُمْ سوءُ الْعَذَابِ وَ هُمْ فى الاَخِرَةِ هُمُ الأَخْسرُونَ(5) وَ إِنَّک لَتُلَقَّى الْقُرْءَانَ مِن لَّدُنْ حَکِیمٍ عَلِیمٍ(6)

 ترجمه :

بنام خداوند بخشنده بخشایشگر

1 - طس ، این آیات قرآن ، و کتاب مبین است .

2 - وسیله هدایت و بشارت براى مؤمنان است .

3 - همان کسانى که نماز را بر پا مى‏دارند و زکات را ادا مى‏کنند و به آخرت یقین دارند .

4 - کسانى که ایمان به آخرت ندارند اعمال ( سوء ) آنها را براى آنان زینت مى‏دهیم به طورى که آنها سرگردان مى‏شوند .

5 - آنها کسانى هستند که عذاب بد ( و دردناک ) براى آنها است و آنها در آخرت زیانکارترین مردمند .

6 - و بطور مسلم این قرآن از سوى حکیم و دانائى بر تو القا مى‏شود .

/ 0 نظر / 281 بازدید