محتوای سوره مومنون چیست ؟

 

تفسیر نمونه ج : 14  ص :  187

( 23 ) سوره مؤمنون این سوره در مکه نازل شده و 118 آیه است

 فضیلت سوره مؤمنون

در روایات اسلامى که از پیامبر (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم) و ائمه اهل بیت (علیهم‏السلام) بما رسیده فضیلت بسیارى براى این سوره بیان شده است .

در حدیثى از پیامبر (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم) مى‏خوانیم من قرء سورة المؤمنین بشرته الملائکة یوم القیامة بالروح و الریحان و ما تقر به عینه عند نزول ملک الموت : هر کس سوره مؤمنان را تلاوت کند فرشتگان در روز قیامت او را به روح و ریحان بشارت مى‏دهند و هنگامى که فرشته مرگ براى قبض روح او مى‏آید چنان بشارتى به او مى‏دهد که چشمش روشن مى‏شود .

و از امام صادق (علیه‏السلام) مى‏خوانیم : من قرء سورة المؤمنین ختم الله له بالسعادة اذا کان یدمن قرائتها فى کل جمعة ، و کان منزله فى الفردوس الاعلى مع النبیین و المرسلین : هر کس سوره مؤمنون را بخواند و در هر جمعه آن را ادامه دهد خداوند پایان زندگى او را با سعادت قرار مى‏دهد و جایگاه او فردوس اعلى ( بهشت برین ) است ، همراه پیامبران و رسولان .

تکرار این معنى را ضرورى مى‏دانیم که ذکر فضائل تلاوت سوره‏ها هرگز به معنى خواندن خالى از اندیشه و تصمیم و عمل نیست که این کتاب آسمانى کتاب تربیت و انسانسازى و برنامه‏هاى عملى است ، و به راستى اگر کسى برنامه‏هاى عقیدتى و عملى خود را با محتواى این سوره و حتى چند آیه آغاز آن که بیان صفات مؤمنان است تطبیق دهد آنهمه افتخارات باید نصیب او شود .

و لذا در بعضى از روایات از پیامبر (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم) نقل شده : هنگام نزول آغاز این سوره فرمود لقد انزل الى عشر آیات من اقامهن دخل الجنة : ده آیه بر من نازل شده که هر کس آنها را بر پا دارد وارد بهشت خواهد شد ! .

 

تعبیر به اقام ( بر پا دارد ) به جاى قرء ( بخواند ) گویاى همان حقیقتى است که در بالا اشاره کردیم که هدف اصلى پیاده کردن محتواى این آیات در متن زندگى است ، نه مجرد خواندن .

 

محتواى سوره مؤمنون

این سوره چنانکه از نامش پیدا است بخش مهمى از آن سخن از اوصاف برگزیده مؤمنان است .

سپس بحث‏هائى در زمینه اعتقاد و عمل بیان مى‏کند که تکمیل کننده آن صفات مى‏باشد .

روی هم رفته مجموع مطالب این سوره را مى‏توان به چند بخش تقسیم کرد :

بخش اول - که از آیه قد افلح المؤمنون آغاز می شود تا چندین آیه بعد بیانگر صفاتى است که مایه فلاح و رستگارى مؤمنان است و خواهیم دید این اوصاف آنقدر حساب شده و جامع است که جنبه‏هاى مختلف زندگى فردى و اجتماعى را تحت پوشش خود قرار مى‏دهد .

و از آنجا که خمیر مایه همه آنها ایمان و توحید است

- بخش دوم به نشانه‏هاى مختلف خداشناسى ، و آیات افاقى و انفسى پروردگار در پهنه عالم هستى ، اشاره کرده ، و نمونه‏هائى از نظام شگرف عالم آفرینش را در آسمان و زمین و آفرینش انسان و حیوانات و گیاهان بر مى‏شمارد .

و براى تکمیل جنبه‏هاى عملى

- بخش سوم به شرح سر گذشت عبرت‏انگیز جمعى از پیامبران بزرگ همچون نوح ، هود ، موسى ، عیسى (علیهم‏السلام) پرداخته فرازهائى از زندگى آنها را بیان مى‏کند .

- بخش چهارم روى سخن را به مستکبران کرده ، و با دلائل منطقى و گاه با تعبیرات تند و کوبنده به آنها هشدار مى‏دهد ، تا دلهاى آماده به خود آید و راه بازگشت به سوى خدا را پیدا کند .

 

-  بخش پنجم بحث‏هاى فشرده‏اى درباره معاد بیان کرده است .

- بخش ششم از حاکمیت خداوند بر عالم هستى و نفوذ فرمانش در همه جهان سخن مى‏گوید .

- سرانجام در بخش هفتم باز هم سخن از قیامت ، حساب ، جزا و پاداش نیکوکاران و کیفر بدکاران به میان مى‏آورد ، و با بیان هدف آفرینش انسان سوره را پایان مى‏دهد .

و به این ترتیب محتواى این سوره مجموعه‏اى است از درسهاى اعتقادى و عملى ، و مسائل بیدار کننده و بیان خط سیر مؤمنان از آغاز تا پایان .

سورة المؤمنون‏

 بِسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

 قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ(1) الَّذِینَ هُمْ فى صلاتهِمْ خَشِعُونَ(2) وَ الَّذِینَ هُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضونَ(3) وَ الَّذِینَ هُمْ لِلزَّکَوةِ فَعِلُونَ(4) وَ الَّذِینَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَفِظونَ(5) إِلا عَلى أَزْوَجِهِمْ أَوْ مَا مَلَکَت أَیْمَنهُمْ فَإِنهُمْ غَیرُ مَلُومِینَ(6) فَمَنِ ابْتَغَى وَرَاءَ ذَلِک فَأُولَئک هُمُ الْعَادُونَ(7) وَ الَّذِینَ هُمْ لأَمَنَتِهِمْ وَ عَهْدِهِمْ رَعُونَ(8) وَ الَّذِینَ هُمْ عَلى صلَوَتهِمْ یحَافِظونَ(9) أُولَئک هُمُ الْوَرِثُونَ(10) الَّذِینَ یَرِثُونَ الْفِرْدَوْس هُمْ فِیهَا خَلِدُونَ(11)

 

ترجمه :

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

1 - مؤمنان رستگار شدند .

2 - آنها که در نمازشان خشوع دارند .

3 - و آنها که از لغو و بیهودگى رویگردانند .

4 - و آنها که زکات را انجام مى‏دهند .

5 - و آنها که دامان خود را از آلودگى به بى‏عفتى حفظ مى‏کنند .

6 - تنها آمیزش جنسى با همسران و کنیزانشان دارند که در بهره‏گیرى از آنها ملامت نمى‏شوند .

7 - و هر کس غیر این طریق را طلب کند تجاوزگر است .

8 - و آنها که امانتها و عهد خود را مراعات مى‏کنند .

9 - و آنها که از نمازها مواظبت مى‏نمایند .

10 - ( آرى ) آنها وارثانند .

11 - که بهشت برین را ارث مى‏برند ، و جاودانه در آن خواهند ماند .

/ 0 نظر / 1837 بازدید