علت نامگزاری سوره انبیا به این نام چیست و در مورد این سوره توضیح دهید ؟

تفسیر نمونه ج : 13  ص :  347

( 21 ) سوره انبیاء این سوره در مکه نازل شده ، و داراى 112 آیه است

فضیلت سوره انبیاء

از پیامبر گرامى اسلام (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم) در فضیلت تلاوت این سوره چنین نقل شده : من قرء سورة الانبیاء حاسبه الله حسابا یسیرا ، و صافحه و سلم علیه کل نبى ذکر اسمه فى القرآن : هر کس سوره انبیاء را بخواند خداوند حساب او را آسان مى‏کند ( و در محاسبه اعمالش روز قیامت سخت‏گیرى نخواهد کرد ) و هر پیامبرى که نام او در قرآن ذکر شده با او مصافحه کرده و سلام مى‏فرستد .

و از امام صادق (علیه‏السلام) مى‏خوانیم : من قرء سورة الانبیاء حبا لها کان کمن رافق النبیین اجمعین فى جنات النعیم ، و کان مهیبا فى اعین الناس حیاة الدنیا : هر کس سوره انبیاء را از روى عشق و علاقه بخواند ، با همه پیامبران در باغهاى پر نعمت بهشت ، رفیق و همنشین مى‏گردد ، و در زندگى دنیا نیز در چشم مردم پر ابهت خواهد بود  .

جمله حبا لها ( از روى عشق و علاقه به این سوره ) در واقع کلیدى است براى فهم معنى روایاتى که در زمینه فضیلت سوره‏هاى قرآن به ما رسیده ، یعنى هدف تنها تلاوت و خواندن الفاظ نیست ، بلکه عشق به محتوى است و مسلما عشق به محتوى بدون عمل معنى ندارد و اگر کسى چنین ادعائى کند که من عاشق فلان سوره‏ام ، اما عملش بر ضد مفاهیم آن باشد دروغ مى‏گوید .

بارها گفته‏ایم قرآن کتاب عقیده و عمل است و خواندن مقدمه‏اى است براى اندیشیدن ، و اندیشیدن مقدمه‏اى است براى ایمان و عمل ! .

 

محتواى سوره

1 - این سوره چنانکه از نامش پیدا است ، سوره پیامبران است ، چرا که نام شانزده پیامبر ، بعضى ، با ذکر فرازهائى از حالاتشان و بعضى تنها به صورت اشاره در این سوره آمده است ( موسى - هارون - ابراهیم - لوط - اسحاق - یعقوب - نوح - داود - سلیمان - ایوب - اسماعیل - ادریس - ذا الکفل - ذا النون - یونس ) - زکریا و یحیى (علیهم السلام) .

بنا بر این تکیه بحثهاى مهم این سوره بر روى برنامه‏هاى انبیاء است .

علاوه بر اینها پیامبران دیگرى هستند که نامشان صریحا در این سوره برده نشده ولى پیرامون آنها سخنى آمده است ( مانند پیامبر اسلام (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم) و حضرت مسیح ) .

2 - از این گذشته ویژگى سوره‏هاى مکى که از عقائد دینى ، مخصوصا از مبدء و معاد سخن مى‏گوید ، کاملا در این سوره منعکس است .

3 - در این سوره از وحدت خالق و اینکه جز او معبود و آفریدگارى نیست و نیز از آفرینش جهان بر اساس هدف و برنامه ، و وحدت قوانین حاکم بر این عالم و همچنین وحدت سرچشمه حیات و هستى ، و نیز وحدت موجودات در برنامه فنا و مرگ ، بحث به میان آمده است .

4 - بخش دیگرى از این سوره ، از پیروزى حق بر باطل ، توحید بر شرک و لشکریان عدل و داد بر جنود ابلیس ، سخن گفته شده است .

5 - جالب اینکه این سوره با هشدارهاى شدید نسبت به مردم غافل و بیخبر از حساب و کتاب آغاز شده ، و پایان آن نیز با هشدارهاى دیگرى در این زمینه تکمیل مى‏گردد .

 پیامبرانى که نامشان در این سوره آمده بعضا بیان زندگى و برنامه‏هاى مشروحشان در سوره‏هاى دیگر ذکر شده است ولى در این سوره بیشتر روى این بخش از حالات انبیاء تکیه شده که آنها هنگامى که در تنگناهاى سخت گرفتار مى‏شدند چگونه دست توسل به دامان لطف حق مى‏زدند و چگونه خداوند این بن‏بستها را بر آنها مى‏گشود و از طوفان و گرداب نجاتشان مى‏بخشید .

ابراهیم به هنگامى که در آتش نمرود گرفتار شد .

یونس هنگامى که در شکم ماهى فرو رفت .

زکریا هنگامى که آفتاب عمر خود را نزدیک به غروب دید ولى جانشینى نداشت که برنامه‏هایش را تکمیل کند .

و همچنین سایر پیامبران به هنگام گرفتارى در طوفانهاى سخت .

 

سورة الأنبیاء

 بِسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

 اقْترَب لِلنَّاسِ حِسابُهُمْ وَ هُمْ فى غَفْلَةٍ مُّعْرِضونَ(1) مَا یَأْتِیهِم مِّن ذِکرٍ مِّن رَّبِّهِم محْدَثٍ إِلا استَمَعُوهُ وَ هُمْ یَلْعَبُونَ(2) لاهِیَةً قُلُوبُهُمْ  وَ أَسرُّوا النَّجْوَى الَّذِینَ ظلَمُوا هَلْ هَذَا إِلا بَشرٌ مِّثْلُکمْ  أَ فَتَأْتُونَ السحْرَ وَ أَنتُمْ تُبْصِرُونَ(3) قَالَ رَبى یَعْلَمُ الْقَوْلَ فى السمَاءِ وَ الأَرْضِ  وَ هُوَ السمِیعُ الْعَلِیمُ(4) بَلْ قَالُوا أَضغَث أَحْلَمِ بَلِ افْترَاتُ بَلْ هُوَ شاعِرٌ فَلْیَأْتِنَا بِئَایَةٍ کمَا أُرْسِلَ الأَوَّلُونَ(5)

ترجمه :

بنام خداوند بخشنده بخشایشگر

1 - حساب مردم به آنها نزدیک شده اما آنها در غفلتند و روى‏گردانند !

2 - هر یادآورى تازه‏اى از طرف پروردگارشان براى آنها بیاید با لعب و شوخى به آن گوش فرا مى‏دهند .

3 - در حالى که قلوبشان در لهو و بى‏خبرى فرو رفته است ، و این ستمگران پنهانى نجوى مى‏کنند ( و مى‏گویند ) آیا جز اینست که این یک بشرى همچون شماست ؟ آیا شما به سراغ سحر مى‏روید با اینکه مى‏بینید ؟ ! 

4 - ( اما پیامبر ) گفت پروردگار من همه سخنان را چه در آسمان باشد و چه در زمین مى‏داند و او شنوا و داناست .

5 - آنها گفتند ( آنچه را محمد آورده وحى نیست ) بلکه خوابهاى آشفته است ، اصلا او به دروغ آنرا به خدا بسته ، نه او یک شاعر است ! ( اگر راست مى‏گوید ) باید معجزه‏اى براى ما بیاورد ، همانگونه که پیامبران پیشین با معجزات فرستاده شدند .

/ 2 نظر / 134 بازدید
ساقی

سلام هر چند غرق بحر گناهم ز صد جهت تا آشنای عشق شدم ز اهل رحمتم با قدوم خود منور کنید خانه ی عشق را.........

ساقی

[قهقهه]بعضی از پست ها واقعا بامزه بودند