سوره عنکبوت چرا ؟؟؟؟؟؟؟

 تفسیر نمونه ج : 16  ص :  197

( 29 ) سوره عنکبوت این سوره در مکه نازل شده و داراى 69 آیه است

 محتواى سوره عنکبوت

مشهور در میان جمعى از محققین این است که تمام این سوره در مکه نازل شده است ، و به این ترتیب محتواى آن هماهنگ با محتواى سوره‏هاى مکى است سخن از مبدء و معاد است ، سخن از قیام انبیاى قرآنبزرگ پیشین و مبارزه آنها با مشرکان و بت‏پرستان جبار و ستمگر و پیروزى آنها و نابودى این گروه ظالم است . سخن از دعوت به سوى حق و آزمایشهاى الهى و بهانه‏جوئیهاى کفار در زمینه‏هاى مختلف است .

نامگذارى این سوره به سوره عنکبوت از آیه 41 آن گرفته شده که بت‏پرستان را که تکیه بر غیر خدا مى‏کنند تشبیه به عنکبوت مى‏کند که تکیه‏گاهش ، تارهاى سست و بى‏بنیاد است .

به طور کلى مى‏توان گفت بحثهاى این سوره در چهار بخش خلاصه مى‏شود :

1 - بخش آغاز این سوره که پیرامون مساله امتحان و وضع منافقان است و این دو پیوند ناگسستنى با هم دارند ، چرا که شناخت منافقان جز در طوفانهاى امتحانات و آزمونها ممکن نیست .

2 - بخش دیگرى که در حقیقت براى دلدارى پیامبر (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم) و مؤمنان اندک 

نخستین از طریق بیان گوشه‏هائى از سرنوشت پیامبران بزرگى همچون نوح و ابراهیم و لوط و شعیب است که در برابر گردنکشانى همچون نمرود و ثروتمندان خودخواه قرار داشتند ، ابزار این مبارزه ، کیفیت این مبارزه و پایان آن ، مشخص شده است تا هم دلدارى براى مؤمنان باشد و هم هشدارى براى بت‏پرستان سنگدل و ستمگر که در عصر پیامبر (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم) بودند .

3 - بخش دیگرى از این سوره که مخصوصا در اواخر سوره قرار گرفته از توحید ، و نشانه‏هاى خدا در عالم آفرینش ، و مبارزه با شرک ، سخن مى‏گوید ، و وجدان و فطرت انسانها را در اینجا به داورى مى‏طلبد .

4 - قسمت دیگرى از این سوره مباحث متنوعى پیرامون ضعف و ناتوانى معبودهاى ساختگى ، و عابدان عنکبوت صفت آنها است و همچنین عظمت قرآن و دلائل حقانیت پیامبر اسلام و لجاجت مخالفان و نیز یک سلسله مسائل تربیتى همچون نماز ، نیکى به پدر و مادر ، اعمال صالح و طرز بحث و برخورد منطقى با مخالفان دور مى‏زند .

 فضیلت این سوره

در تفسیر مجمع البیان از پیامبر گرامى اسلام (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم) چنین آمده است : من قرء سورة العنکبوت کان له من الاجر عشر حسنات بعدد کل المؤمنین و المنافقین : هر کس سوره عنکبوت را بخواند به تعداد تمام مؤمنان و منافقان ، ده حسنه براى او نوشته مى‏شود .

مخصوصا در باره تلاوت سوره عنکبوت و روم در ماه رمضان در شب بیست و سوم ، فضیلت فوق‏العاده‏اى وارد شده است تا آنجا که در حدیثى از امام صادق (علیه‏السلام) مى‏خوانیم : من قرء سورة العنکبوت و الروم فى شهر رمضان لیلة ثلاث و عشرین فهو و الله من اهل الجنة ، لا استثنى فیه ابدا ، و لا اخاف ان یکتب الله على فى یمینى اثما ، و ان لهاتین السورتین من الله مکانا : هر کس سوره عنکبوت و روم را در ماه رمضان شب بیست و سوم تلاوت کند به خدا سوگند اهل بهشت است ، و من هیچکس را از این مساله استثناء نمى‏کنم ، و نمى‏ترسم که خداوند در این سوگند قاطع من گناهى بر من بنویسد ، و مسلما این دو سوره در پیشگاه خدا بسیار ارج دارد .

بدون شک محتواى پربار این دو سوره و درسهاى مهم توحیدى آن ، و برنامه‏هاى سازنده عملى که در این دو سوره ارائه شده است کافى است که هر انسانى را که اهل اندیشه و الهام و عمل باشد به بهشت جاویدان سوق دهد .

بلکه شاید تنها اگر از نخستین آیه سوره عنکبوت الهام بگیریم ، مشمول  سوگند امام صادق (علیه‏السلام) شویم ، همان آیه‏اى که مساله امتحان عمومى انسانها را مطرح مى‏کند و مى‏گوید : همه بدون استثناء در بوته آزمایشها قرار مى‏گیرند تا سیه‏روى شوند آنها که غش دارند .

چگونه ممکن است انسان این آزمون عظیم را کاملا باور داشته باشد و خود را براى آن آماده نسازد ، و اهل تقوا و پرهیزگارى نگردد ؟ 

سورة العنکبوت‏

 بِسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ الم

(1) أَ حَسِب النَّاس أَن یُترَکُوا أَن یَقُولُوا ءَامَنَّا وَ هُمْ لا یُفْتَنُونَ(2) وَ لَقَدْ فَتَنَّا الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ  فَلَیَعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذِینَ صدَقُوا وَ لَیَعْلَمَنَّ الْکَذِبِینَ(3)

ترجمه :

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

1 - الم

2 - آیا مردم گمان کردند به حال خود رها مى‏شوند و آزمایش نخواهند شد ؟ !

3 - ما کسانى را که پیش از آنان بودند آزمودیم ( و اینها را نیز امتحان مى‏کنیم ) باید علم خدا در مورد کسانى که راست مى‏گویند و کسانى که دروغ مى‏گویند تحقق یابد .

/ 2 نظر / 319 بازدید
ف

عالی بودغ

ایدا

عالی بود مر30[گل]