بانک سئوالات توبه ؛ توبه از گناه غیبت دروغ دزدی زنا لواط حق الناس نماز روزه

 

 

 

1.        بانک » اخلاق » کلیات

2.      بانک سوال

3.       کسی که چند بار توبه نموده و باز آن را شکسته چگونه است؟ این حالت کفر است؟

4.       مدتی است که میخواهم توبه کنم، ولی به دو دلیل نتوانسته‏ام 1- اصول و احکام لازم را برای توبه نمیدانستم. 2- میترسم اگر توبه کنم باز گرفتار آن گناه شوم.

5.       علامت قبول توبه چیست؟ و توبه در آخرت چه اثری دارد؟

6.       من با مشکل بزرگی مواجه هستم که با هیچ گناهی در دنیا قابل قیاس نیست، چه باید بکنم؟

7.       من نمی توانم خود را به خاطر گناهان بسیارم ببخشم . گناهان من گستاخی بزرگی است ! چطور به همین راحتی آن ها را فراموش کنم ؟ از کجا بدانم خدا واقعاً مرا بخشیده است ؟

8.       راه توبه کردن چگونه است ؟ از نظر تئوری نمی دانم چگونه باید توبه کرد. آیا باید توبه نامه نوشت ؟ اگر کتابی مدّ نظرتان است , راهنمایی بفرمایید.

9.       چرا خداوند توبهء فرعون را نپذیرفت ؟

10.    در روایت آمده است : هر کس به عمد نماز بی وضو بخواند, خداوند او را در قبر عذاب سختی می دهد; آیا اگر انسان توبه کند, پذیرفته می شود؟

11.    توبهء نصوح یعنی چه ؟

12.    اگر کسی مرتکب گناهی شد و می خواهد توبه کند که تقریباً شرایط ارتکاب گناه منتفی گردیده است , مثلاً شخصی در اوضاع فقر و نداری مرتکب دزدی شده , پس از ثروتمند شدن , که دیگر نیازی به دزدی ندارد,آیا می شود در این وضع توبه نمود؟

توبه13.    جوانی هستم 19ساله , مدت زیادی است که در فکر و خیال خود دچار نگرانی و هراس از بعضی کارهای بد و زشت خود می افتم , مخصوصا هنگام خواب به فکر فرو می روم و فکر می کنم در روز قیامت چه خواهیم کرد؟از کارهای خود پشیمان می شوم .چند بار قید دوستان ناباب خود را زدم , ولی نتوانستم آن ها را ترک کنم . لطفامرا راهنمایی کنید.

14.    شرایط توبه کامل چیست ؟ در جامعه ای با این همه وسایل گناه چگونه می توان دامن خود را از گناه حفظ کرد؟

15.    توبهء واقعی چیست ؟

16.    مدت دو سال با یک پسر شدم. امسال آگاه شدم و بلافاصله با او قطع رابطه کردم. سخت پشیمانم. آیا گناه آن دو سال پاک میشود؟

17.    زمانی که بچه بودم، از جیب پدر و برادر و خواهرم دزدی کرده و میرفتم پفک و... میگرفتم و میخوردم. حال که بزرگ شده‏ام، سخت پشیمانم، ولی خجالت میکشم از آنان حلالیت بطلبم. لطفاً مرا راهمایی بکنید.

18.    از ارتباطی که با یک دوست پسر داشتم پشیمانم آیا توبه‏ام قبول است؟

19.    زنا، لواط، استمنا و هوسرانیهای مختلف مرتکب شده‏ام چنان چه توبه کنم توبه‏ام قبول است؟

20.    در بعضی از محیطها، کودکان و نوجوانان به علت ناآگاهی، به اعمال بدی از قبیل وطی با حیوانات دست می زنند و بعد از سن بلوغ آن کار را ادامه می دهند و یا استمنا می کنند. اگر آن شخص توبه کند، توبه او پذیرفته می شود؟ چنین شخصی پس از توبه همیشه گریه و زاری می کند و می گوید من دیگر ازدواج نمیکنم و ارضای شهوت از راه حلال انجام نمیدهم، چون مدتی آن معصیت را انجام داده‏ام! لطفاً بفرمایید چگونه او را نصیحت کنیم؟ آیا چنین شخصی می تواند درجات معنوی و جایگاه بلندی نزد خدا پیدا کند؟

21.    در بعضی از جاها می بینیم که مثلاً با یک عمل خیر تمامی اعمال زشت تبدیل به حسنات می شود, مانند آن زن فاحشه که توانست فردی را از گناه دور بدارد و پیامبر6فرمود: جابگاه او در بهشت است . پس تکلیف گناهان قبلیش چه می شود؟

22.    تبدیل سیئه به حسنه در آیهء () چگونه قابل توجیه است ؟ آیا بر اساس این آیه گناهکاران تشویق به گناه نمی شوند و به آنان نتیجه نمی دهد, مثلا,(پـاورقی 1.فرقان (25 آیهء 70 شخصی که انواع گناهان را انجام می دهد و بعد توبه می کند, تمامی گناهان تبدیل به حسنات می شود; پس شراب خوار و زناکار... بعد از توبه دارای ثواب بیشتری خواهند شد؟!

23.    برای توبه چه باید کرد؟

24.    چگونه توبه کنیم که قبول گردد؟ ‌

25.    اگر کسی سه مرتبه مرتکب گناه کبیره شده باشد سپس پشیمان و از درگاه خدا طلب عفو کند, چطورمی تواند مطمئن شود که مورد لطف و مرحمت و بخشش خداوند قرار گرفته است ؟

26.    اگر با کسی دعوا کرده باشیم و به گناه خود پی ببریم، آیا با توبه مشکل حل می شود؟

27.    توبه

28.    منظور از توبه کامل از گناهان کبیره و صغیره چیست؟ راه‏های تحقق آن و ذکرها و دعاهای خاص آن را بیان کنید.

29.    راه‏های بازگشت یک انسان بی نماز، دروغگو، دزد و... و به یک انسان پاک و درستکار چیست؟

30.    در آغاز سن بلوغ به علت ناآگاهی به گناه(Y) آلوده شدم و الان که تقریبا 17 سال دارم، واقعا از کارهای خود پشیمانم، لطفا مرا راهنمایی کنید.

31.    اگر کسی بخواهد توبه کند آیا باید قبل از توبه تمام دیونی را که بر گردن او است ادا کند؟ آیا نمی شود ابتدا توبه کند و بعد تمام دیون را بپردازد؟

32.    توبة افرادی که با عمل های زشت خود و ترویج فساد و فحشا آثار سویی در جامعه گذاشته اند، اگر توبه کنند پذیرفته می شود؟

 

34.   بانک » اخلاق » کلیات

35.  بانک سوال

36.    انسان از کجا بداند که توبه اش به درگاه خداوند پذیرفته شده است؟

37.    توبه چه گناهی بخشیده نمی شود؟ اگر گناهی مکرر باشد چطور؟

38.    فردی که توقع ارتکاب گناه از او نمی رفت، ولی به دلیلی مرتکب آن شد، ولی اکنون از گناهی که انجام داده پشیمان است و حال آن که او را به چشم گناهکار می شناسند. چگونه ممکن است به آینده اش امیدوار و فرد صالحی باشد؟

39.    توبة واقعی برای گناهانی چون

/ 5 نظر / 532 بازدید
لي لي

من حج عمره رفتم اما جندين بار خود ارضايي كردم و3بار بادوست پسرم عشق بازي .حال براي توتوبه چه كنم ؟خداوند مرا ميبخشد؟

رونيا

من حج عمره رفتم اما جندين بار خود ارضايي كردم و3بار بادوست پسرم عشق بازي .حال براي توتوبه چه كنم ؟خداوند مرا ميبخشد؟

امیدوار به رحمت الهی

آیا انسان پس از توبه از گناهان بازهم در شب اول قبر و روز قیامت مواخذه می شود یا اینکه آثار گناه به طور کلی(حتی در روز قیامت) محو می گردد؟

فاطمه

سلام بزرگوار.من اولش خیلی خوشحال شدم چون دیدم تمام سوالاتم اینجاست ولی بعدش ناراحت چون فقط سوال بود و هیچ جوابی ندیدم لطف کن جوابهاشو هم بذار خیلی محتاجیم

مژان

سلام من در سن تقریبا 15یا 16 سالگی از بچه خواهرم که از من کوچکتره پول برداشتم با اینکه اوضاع مالی اونا هم خوب نبود پدر من برا پسر خرج میکرد اما برا دختر یک قرون هم خرج نمیکرد تو دوران عقدم برام هیچی نمیخریدن حتی لباس مناسب هم نداشتم 17 سالم بود ابجیم هم تو عقد بود کار میکرد پول داشت دستبندش رو برداشتم فروختم دادم مامانم برام جهاز بخره و از خونه پدر شوهرم 300 هزار برداشتم خرج کردنشون خوبه پول دارن و اخریش هم از کیف یک خانومی انگشتر و همینطور انگشتر جاریمو من وسوسه شدم وقتی به خودم اومده بودم که خیلی دیر شده بود پشیمونم واقعا محتاج بودم الان با اینکه به همه قرض داریم اوضاع مالیمون خوب نیست صدقه میدم پول میذاریم کنار نذر میدیم اما ایا باید بهشون بگم چیکار کردم یا فقط استغفار کنم و اگه بعدا تونستم به مقداری که ازشون بر داشتم یا حتی بیشتر براشون کاری انجام بدم من نمیتونم بهشون بگم ایا خدا منو میبخشه برام ایمیل کنید لطفا