ثواب خواندن سوره نور چیست و محتوای این سوره چه می باشد ؟

تفسیر نمونه ج : 14  ص :  351

( 24 ) سوره نور این سوره در مدینه نازل شده و 64 آیه است

فضیلت سوره نور

در حدیثى از پیامبر (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم) مى‏خوانیم من قرء سورة نور اعطى من الاجر عشر حسنات بعدد کل مؤمنة و مؤمن فیما مضى و فیما بقى : کسى که سوره نور را بخواند ( و محتواى آن را در زندگى خود پیاده کند ) خداوند به عدد هر زن و مرد با ایمانى در گذشته و آینده ده حسنه به عنوان پاداش به او خواهد داد .

در حدیث دیگرى از امام صادق (علیه‏السلام) مى‏خوانیم : حصنوا اموالکم و فروجکم بتلاوة سورة نور و حصنوا بها نسائکم ، فان من ادمن قرائتها فى کل یوم او فى کل لیلة لم یزن احد من اهلبیته ابدا حتى یموت : اموال خود را از تلف و دامان خود را از ننگ بى‏عفتى حفظ کنید به وسیله تلاوت سوره نور ، و زنانتان را در پرتو دستوراتش از انحرافات مصون دارید که هر کس قرائت این سوره را در هر شبانه روز ادامه دهد احدى از خانواده او هرگز تا پایان عمر گرفتار عمل منافى عفت نخواهد شد .

توجه به محتواى سوره که از طرق گوناگون و مؤثر به مبارزه با عوامل انحراف از جاده عفت برخاسته نکته اصلى حدیث فوق و همچنین مفهوم عملى آنرا روشن مى‏سازد .

 محتواى سوره نور

این سوره را در حقیقت مى‏توان سوره پاکدامنى و عفت و مبارزه با آلودگیهاى جنسى دانست چرا که قسمت عمده دستوراتش بر محور پاکسازى اجتماع از طرق  مختلف از آلودگیهاى جنسى دور مى‏زند و این هدف در چند مرحله پیاده شده است : مرحله اول بیان مجازات شدید زن و مرد زناکار است که در دومین آیه این سوره با قاطعیت تمام مطرح گردیده .

مرحله دوم به این امر مى‏پردازد که اجراى این حد شدید مساله ساده‏اى نیست ، و از نظر موازین قضائى اسلام شرط سنگینى دارد ، نسبت به غیر مرد و همسرش چهار شاهد و در مورد مرد و همسرش برنامه لعان که شرح آن خواهد آمد باید اجرا گردد ، و حتى اگر کسى که دیگرى را متهم مى‏سازد نتواند ادعاى خود را در محکمه قضاوت اسلامى به ثبوت برساند خود مجازات شدید ( چهار پنجم حد زنا ) خواهد داشت ، تا کسى تصور نکند مى‏تواند با متهم ساختن دیگران به سادگى آنها را به مجازات اسلامى بکشاند ، بلکه به عکس خودش گرفتار مجازات خواهد شد .

سپس به همین مناسبت حدیث معروف افک و تهمتى را که به یکى از همسران پیامبر (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم) زدند مطرح کرده ، و قرآن شدیدا این مساله را تعقیب مى‏کند ، تا کاملا روشن شود شایعه‏سازى درباره افراد پاک چه گناه سنگینى دارد .

در مرحله سوم براى اینکه تصور نشود اسلام تنها به برنامه مجازات گنهکار قناعت مى‏کند به یکى از مهمترین راههاى پیشگیرى از آلودگیهاى جنسى پرداخته ، مساله نهى از چشم‏چرانى مردان نسبت به زنان و زنان نسبت به مردان و موضوع حجاب زنان مسلمان را پیش کشیده مشروحا در این زمینه بحث مى‏کند ، چرا که یکى از عوامل مهم انحرافات جنسى این دو مساله چشم‏چرانى و بى حجابى است ، و تا آنها ریشه کن نشوند آلودگیها بر طرف نخواهد شد .

در مرحله چهارم باز به عنوان یک پیشگیرى مهم از آلوده شدن به اعمال منافى عفت دستور ازدواج سهل و آسان را صادر مى‏کند تا از طریق ارضاى مشروع  غریزه جنسى با ارضاى نامشروع مبارزه کند .

در مرحله پنجم بخشى از آداب معاشرت و اصول تربیت فرزندان نسبت به پدران و مادران را در همین رابطه بیان مى‏کند که در اوقات خاصى که احتمال دارد زن و شوهر با هم خلوت کرده باشند ، فرزندان بدون اجازه وارد اطاق آنها نشوند و موجباتى از این راه براى انحراف فکر آنها فراهم نگردد .

و به همین مناسبت بعضى دیگر از آداب زندگى خانوادگى را ، هر چند ارتباط با مسائل جنسى ندارد ، ذکر مى‏کند .

در مرحله ششم که در لابلاى این بحثها طرح شده بخشى از مسائل مربوط به توحید و مبدء و معاد و تسلیم بودن در برابر فرمان پیامبر را ذکر مى‏کند چرا که پشتوانه همه برنامه‏هاى عملى و اخلاقى همان مسائل اعتقادى و ایمان به مبدء و معاد و حقانیت نبوت است ، و تا این ریشه نباشد آن شاخ و برگها و گل و میوه‏ها شکوفا نمى‏گردد .

ضمنا به مناسبت بحثهاى مربوط به ایمان و عمل صالح سخن از حکومت جهانى مؤمنان صالح العمل به میان آمده و به بعضى از دستورات دیگر اسلام نیز اشاره شده است که در مجموع یک واحد کامل و جامع را تشکیل مى‏دهد .

 سورة النور

 بِسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

 سورَةٌ أَنزَلْنَهَا وَ فَرَضنَهَا وَ أَنزَلْنَا فِیهَا ءَایَتِ بَیِّنَتٍ لَّعَلَّکمْ تَذَکَّرُونَ(1) الزَّانِیَةُ وَ الزَّانى فَاجْلِدُوا کلَّ وَحِدٍ مِّنهُمَا مِائَةَ جَلْدَةٍ  وَ لا تَأْخُذْکم بهِمَا رَأْفَةٌ فى دِینِ اللَّهِ إِن کُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الاَخِرِ  وَ لْیَشهَدْ عَذَابهُمَا طائفَةٌ مِّنَ الْمُؤْمِنِینَ(2) الزَّانى لا یَنکِحُ إِلا زَانِیَةً أَوْ مُشرِکَةً وَ الزَّانِیَةُ لا یَنکِحُهَا إِلا زَانٍ أَوْ مُشرِکٌ  وَ حُرِّمَ ذَلِک عَلى الْمُؤْمِنِینَ(3)

 ترجمه :

بنام خداوند بخشنده مهربان

1 - این سوره‏اى است که ما آنرا فرو فرستادیم و واجب نمودیم ، و در آن آیات بینات نازل کردیم ، شاید شما متذکر شوید .

2 - زن و مرد زناکار را هر یک ، صد تازیانه بزنید ، و هرگز در دین خدا رافت ( و محبت کاذب ) شما را نگیرد اگر به خدا و روز جزا ایمان دارید ، و باید گروهى از مؤمنان مجازات آنها را مشاهده کنند .

3 - مرد زناکار جز با زن زناکار یا مشرک ازدواج نمى‏کند ، و زن زناکار را جز مرد زناکار یا مشرک به ازدواج خود در نمى‏آورد ، و این کار بر مؤمنان تحریم شده است .

/ 0 نظر / 936 بازدید